Muladhara Kök Çakra

Muladhara Kök Çakrası Nedir Meditasyon Mantrası Nasıl Yapılmalıdır?

7 çakra vücudun enerji merkezlerini oluşturur. Bu çakralar, genel sağlığı koruyan ve eski haline getiren uyumlu bir denge sağlar. Enerjinin ilk ve hayati gücü Muladhara Çakrasıdır.

Muladhara Çakra bedenin fiziksel yapısının temelidir. Omurganın dibinde, anüs ile üreme organları arasında bulunur. Muladhara kelimesi iki Sanskritçe kelimeden oluşur – “kök” anlamına gelen Mula ve “temel” veya “destek” anlamına gelen Adhara .

Kök Çakra olarak da adlandırılan Muladhara, toprak elementine dayanır. Muladhara çakra kırmızı rengi yayar. Kök Çakrayı dengelemek, diğer altı çakranın tamamını açmak için sağlam bir temel oluşturur. Muladhara Çakra dengelendiğinde, kişi istikrar, güven, enerji ve güç yaşar.

Enerjinin ilk ve hayati gücü Muladhara Çakrasıdır. Muladhara Çakra bedenin fiziksel yapısının temelidir. Omurganın dibinde, anüs ile üreme organları arasında bulunur. ... Muladhara Çakra dengelendiğinde, kişi istikrar, güven, enerji ve güç yaşar.
Kök Çakra Muladhara
Muladhara Çakranın Özellikleri

Toprak elementi – Prithvi

Kök Çakranın enerjileri, Dünya ile olan güçlü bağlantımızı tanımamıza yardımcı olur. Bizi iç benliğimize bağlı tutmak, yaşamda pozitiflik ve mutluluk yayar. Hayatta kalma, istikrar ve destek konusundaki temel, ilkel ihtiyaçlarımızla ilgilidir. Aynı zamanda vücudumuzun, kemiklerimizin, etimizin ve cildimizin yapısını temsil eder.

Kırmızı rengin gücü

Her yedi çakra kendine atanmış rengi vardır. Kök Çakranın ana rengi, güç ve canlılığın temel içgüdülerini simgeleyen kırmızıdır. Kırmızı renk, fiziksel ve duygusal hayatta kalma ve kendini koruma gereksinimlerimizle güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

Muladhara Çakranın fiziksel odak noktası

Yemek, su, barınak ve hayatta kalma birincil ihtiyaçlarımızdır. Muladhara Çakranın ana odak noktası bu temel ihtiyaçları karşılamaktır. Aşırı yemek, maddi şeylerin istiflenmesi ve para için hırs, hayatta kalmak için birkaç olumsuz ifadedir. Bunlar dengesiz bir Muladhara Çakranın işaretleridir. Temel hayatta kalma ihtiyaçlarımız karşılanmadığında, Kök Çakramız işlevsiz hale gelir ve dünyevi değerlerimizle bağlantımız kesilir.

Duygusal ve zihinsel sağlık

Dengeli bir kök çakrası, korku ve endişeden kurtulmak gibi duygusal güç sağlayabilir. Bu, topraklanmış ve güvende hissetmeye neden olur. Kök Çakradaki bir dengesizlik, genel fiziksel sağlığı da etkileyebilecek çeşitli zihinsel hastalıklara ve strese neden olabilir.

Kök Çakra Meditasyonu
Kök Çakrayı Dengeleme

Kök Çakranın bir hayatta kalma merkezi olduğuna inanılıyor, bu da onu tüm çakraların en içgüdüsel olanı yapıyor. Bedenin temelini sabitlemek, bütünlüğü hissetmek için önemlidir.

Engellenen Muladhara Çakranın İşaretleri

Muladhara Çakra engellendiğinde ve dengesiz olduğunda, kişinin fizikselliği yoluyla görülebilen zihinsel strese neden olabilir. Muladhara Çakra dengesizliğinin belirtileri şunlardır:

Uyuşukluk veya depresyon duyguları

Harekete geçememe ve / veya niyet gösterememe

Bağlantısızlık ve izole olma duyguları

Panik atak veya kaygı

Sindirim bozuklukları

Kolon, mesane ve beldeki problemler gibi sağlık sorunları

Vücutta açıklanamayan ağrı ve sızılar

Üreme sorunları

Uykusuzluk hastalığı

Muladhara Çakranın Engelini Kaldırma ve Açma

Çakralarınızı belirlemek ve üzerinde çalışmak hızlı iyileşme sağlar. Kök Çakranızın engelini kaldırmanın birkaç yolu vardır. Yollardan biri, topraklamaya odaklanan bir meditasyondur. Düzenli olarak yoga yapmak ve Meditasyon yapmak ki özellikle Kök Çakra Mantrası “Lam” Mantrasısının dinlenmesi veya tekrar edebiliyorsanız günde 108 kez LAM mantrasının tekrar edilmesi vücuda fiziksel ve zihinsel gücü teşvik eder.

Olumlu onaylamaları tekrarlamak, eski alışkanlıkları kırmak ve yenilerini yaratmak için niyetler belirlemenize yardımcı olur.

Kök Çakranızı güçlendirmeye yardımcı olabilecek bazı olumlu onaylamalar şunlardır:

Kendimi güvende ve güvende hissediyorum.

Derin köklerim var.

Topraklanıyorum.

Huzurumu buldum.

Daha çok güveniyorum, korkusuzum.

Kendime olan sevgim var ve iyiliğimle ilgileniyorum.

Tüm olasılıklara açığım.

Mucizeler Dükkanı

Vedik Doğum Haritası Analizi İçin Daha Fazla Bilgi

Daha Fazlası İçin Blog Yazıları

Instragram sayfamızı takip edin Instagram