OM Mantrasının Sırrı

OM Mantrasının Sırrı:

OM Mantrasının Sırrı
OM Mantrasının Sırrı

OM Mantrasının Sırrı, Yoga derslerinden aşina olduğumuz OM Mantrasının taşıdığı en büyük gizem, bize yaşamımızdaki farklılıkların ve ayrımların ötesindeki aynılığı ve birliği hatırlatması, ve bilincimizi evrenin bütünleştirici gücü olan sevgiye yöneltmesidir. OM evrenin bütünleştirici ve aynılaştırıcı titreşimini ve bu titreşimi selamlamanın bizde uyandırdığı sevgiyi simgeler.

Quantum fiziği gözle görülenin ötesindeki birliği Sicim Teorisi ile açıklar. Atomu oluşturan alt-atomik parçacıklar olan elektron, proton ve nötron’un yapı taşları olan daha da minik quarkların iplik gibi sicim yapıları sürekli bir olasılık dalgası olarak titreşirler. Quantum fiziğine göre bu minik sicimler, evrende gördüğümüz herşeyin ve herkesin ortak yapısıdır ve onların çok boyutsal boşluğun içindeki dansları (değişik frekanslarda titreşmeleri) gördüğümüz gerçekliği oluşturur. OM bu ortak titreşmenin ve birliğin simgesel sesidir.

Uyanışın 4 ayrı evresi
Uyanışın 4 ayrı evresi

Uyanışın 4 ayrı evresi vardır, uyku evresi, uyanma evresi, derin uykusuz evre ve fizik ötesi (transandantal) evresi.

OM, birbirimize, dünyaya ve evrene bağlantımızı, bütünün bir parçası olmamızı simgeler.

Öncesindeki derin nefes, ‘O’ sesi gelişirken giderek artan ve sonra ‘M’ sesine doğru giderek azalan sesimiz ve sonundaki sessizlikle evrendeki döngüleri, çemberleri, bitip başlayan, başlayıp biten ve hep dönen, dönüşen herşeyi simgeler.

Öteki diye damgaladığımız duygular, insanlar ve durumları suçlamanın ve yargılamanın öte yanındaki birliği, bütünleşmeyi ve sevgiyi simgeler.

İçimizde ışıldayan sevgi kıvılcımlarıyla, kendimize ve herkese sunduğumuz barış ve anlayış dolu bakışlarımızı, niyetlerimizi, düşüncelerimizi, sözlerimizi ve sevgi adına yaptıklarımızı simgeler.

OM Mantrasının Sırrı, Çünkü herşey birse ve biz her şeysek sevilmeyecek, affedilmeyecek, görülmeyecek, yıkılıp yakılacak hiçbir şey yoktur. Herşeyi sevginin ışığıyla görebilmeyi, şefkatin yardımıyla kendimizle bütünleştirip dostluğa, aşka yönelmeyi simgeler.

OM’um gizemi, sesten ve titreşimden öte yanı işte budur: sevgiyle aramızdaki engelleri kaldırıp bizi sevgiyle bütünleştirmesi.

Şimdi beraber OM’lamaya ne dersiniz?

– Derin bir nefes alın ve verin

– Bir nefes daha alın ve bu sefer nefesinizi verirken OM’un dudaklarınızdan dökülmesine izin verin. Bırakın sesiniz olduğu gibi aksın. Doğru veya yanlış yapma şansınız yok. Sesinizin nasıl çıktığından çok yüreğinizdeki bütünü selamlama ve sevme niyeti önemli.

– OM sesini bu şekilde sesli olarak ister 108 boncuklu bir malayla, ister zamanınız el verdiği ve içgüdünüz yeterli bulduğu miktarda söyleyebilirsiniz.

OM Mantrasının Sırrı- OM’unuzu kendi içinizde ve dışınızda sevgiyle kucaklamak ve selamlamak istediğiniz herkese ve herşeye ithaf edebilirsiniz. Sesli veya sessiz OM’unuzu veya OM’larınızı yoga uygulamanızın sonuna veya başına ekleyebilir, evrenin birliğini ve içinizdeki sevgiyi bu tarif yerine tecrübeyle özümsenebilen sihirli tohum sesiyle selamlayabilirsiniz.

Om Mantra (108 kez)

Daha Fazlası İçin Evrenin Sırları

Instragram sayfamızı takip edin Instagram