Sahasrara – Taç Çakra

Sahasrara – Taç Çakranın İlahi Enerjisi

Vücuttaki 7 çakra, enerji akışını koruyan bir lotus çiçeğinin taç yaprağı ile sembolize edilir. Tüm yaprakların tamamen açılması evrensel bir beden, zihin ve ruh dengesi sağlar. Sahasrara – Taç Çakra, ilahi enerjiyi harekete geçiren yedinci çakradır.
Sanskritçe Sahasrara kelimesi ‘bin’ veya ‘sonsuz’ anlamına gelir. Sahasrara Çakrası başın tepesinde bulunur ve aynı zamanda Taç Çakra olarak da bilinir. Sahasrara, yedi çakranın sonudur . Yüce Benlik ile güçlü bir bağlantı yaratır. Taç Çakranın uyanması evrensel bir enerji akışı ve ruhsal aydınlanma anlamına gelir. Saf beyaz ışık veya menekşe rengi ile temsil edilir. Sahasrara Çakranın tohum mantrası AUM’dur. Hafıza, zeka ve keskin odaklanma gibi beyin fonksiyonlarını etkilediği düşünülmektedir.

Sahasrara – Taç Çakra

Sahasrara Çakranın İlahi Enerjisi
Vücuttaki 7 çakra, enerji akışını koruyan bir lotus çiçeğinin taç yaprağı ile sembolize edilir. Tüm yaprakların tamamen açılması evrensel bir beden, zihin ve ruh dengesi sağlar. Sahasrara – Taç Çakra, ilahi enerjiyi harekete geçiren yedinci çakradır.
Sahasrara – Taç Çakra
Dengeli bir Taç Çakranın Özellikleri

Sahasrara Çakrası harekete geçtiğinde hayata daha olumlu bir bakış getiriyor. Alışkanlıklarımızda ve tutumumuzda gözle görülür değişiklikler göstermektedir. Benlik artık ego tarafından yönetilmektedir. Minnettarlık, şefkat ve kabul gibi duygular gerçek Benliğimiz olur. Hayatımıza mutsuzluk ve stres getiren tüm olumsuz düşüncelerin reddedilmesidir. Dengeli bir Taç Çakra, net bir bakış açısıyla manevi anlayış ve barışı getirir. Taç Çakra dengesiz veya bloke olduğunda, hayal kırıklığı, can sıkıntısı, melankoli ve huzursuzluk yaşanılabilir.

Menekşe renginin manevi bağlantısı

Menekşe veya beyaz, Taç Çakranın rengidir. Menekşe, maneviyatın rengidir. Tamamen aktive edildiğinde diğer çakraların tüm niteliklerini içeren birleştirici bir renktir. Güçlü bir bırakma duygusu ve aynı zamanda dönüşüm sevinci getiriyor. Derin bir değişimin gerçekleşmesi var.
Menekşe ruhu, benliğin varoluşun salt fiziksel ve maddi değerlerinin ötesine bakmasına izin verir.

Bloke Taç Çakranın İşaretleri

Taç Çakranın en büyük sorunu zihinsel düzeydedir; birisi çok içine kapandığında ve bu varoluşun materyalist arayışlarına bağlandığında ve aynı zamanda kendi düşünce tarzına takılıp kaldığında bloke çakranın işaretidir. Taç Çakrası tıkanmış bir kişi diğer fikirlere, düşüncelere veya bilgilere açık olma konusunda isteksizlik yaşayabilir. Taç Çakra dengesiz olduğunda psikoz, vücuttan ayrılma, bağlantısızlık ve temelsizlik gibi belirtiler de kendini gösterir. Bu çakra, aşırı veya yetersiz aktiviteye bağlı olarak farklı semptomlar üretebilir.

Aşırı aktif bir Taç Çakranın semptomları:
Alaycılık
İlgisizlik
Manevi bağımlılık
Kendine zarar verme eğilimleri
Bilgiye boğulmuş

Az aktif bir Taç Çakranın ortak semptomları ise:
Ne yapmak istediğine dair kafa karışıklığı
İlham eksikliği
Fazla uyumak arzusu

Tıkalı bir Taç Çakra ayrıca aşağıdaki fiziksel semptomları gösterir:
Zayıf Koordinasyon
Kronik gerilim baş ağrıları
Bitkinlik

Taç Çakra nasıl etkinleştirilir ve engellenir

Yedinci Sahasrara Çakra zihinsel ve ruhsal aklımıza rehberlik eder. Taç Çakranın enerjisi diğer altı çakradan sağlanır. Taç Çakrayı etkin bir şekilde aktive etmek için alttaki altı çakra üzerinde çalışmanın önemli olmasının nedeni budur.

Taç Çakra meditasyonları

Tüm meditasyon uygulamaları yedi çakrayı açık ve hizalı tutmak için iyidir. Meditasyon, öz farkındalığı, duygusal düzenlemeyi ve rahatlamayı teşvik eder.

İşte basit bir Taç Çakra meditasyonundan geçmek için ihtiyacınız olan adımlar:
Sırtınız düz ve ayaklarınız yere değecek şekilde rahat bir pozisyonda oturun.
Ellerinizi dizlerinize koyarak ve avuç içlerinizi gökyüzüne doğru çevirerek ellerinizi ‘mudra’ pozisyonuna getirin.
Gözlerinizi kapatın ve burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan nefes verin.
Yavaş ve eşit şekilde nefes almaya devam edin. Beyaz renkle açılan lotus yapraklarını hayal edin.
Başınızın tepesini çevreleyen ve yavaşça vücudunuza yayılan parlak rengi görselleştirin.
5 ila 10 dakika sonra gözlerinizi açın ve bir süre sessizce oturun.
AUM tohum mantrasını söylemek, Taç Çakranın derin meditasyonuna ve iyileşmesine de yardımcı olur.

Taç Çakrayı etkinleştirmek için Yoga asana


Alnınızın yere değdiği yerde yoga pozlarının yanı sıra oturma pozisyonları da Taç Çakrayı uyandırmada faydalıdır. İşte Taç Çakrayı dengelemek için kolayca gerçekleştirilebilecek üç yoga asanası:

Baş dayama yeri | Shirshasana – Bu yoga asana, Taç Çakradaki enerjiyi uyarmak için ideal bir duruş olarak kabul edilir. Çekirdek kasları çalıştırırken, bu asana aynı zamanda güç, kararlılık ve enerji geliştirir. Bu duruşu en az beş kolay nefes için korumaya çalışın. Düzenli Shirshasana uygulaması, netlik ve denge sağlar.
Tavşan Duruşu | Sasangasana – Rabbit Pose, Taç Çakra ile derin bir bağlantı bulmanın harika bir yoludur. Bu yoga pozu başınızı, omurganızı ve omuzlarınızı rahatlatır.
Diz çök ve öne eğil, başının tepesini yere doğru getir.
Kollarınızla arkaya uzanarak topuklarınızı ellerinizle kapatın.
Zemine sert bir basınç uygulamak yerine yere başınızla hafifçe dokunun.
Birkaç nefesten sonra, kalçalarınızı topuklarınıza doğru indirin, topuğunuzdaki tutuşu serbest bırakın ve omurganızdan oturarak oturun.
Ceset Duruşu | Savasana – Bu, dekolmanı uygulamak için en basit ve en etkili yoga asanadır. Size arzularınızı, beklentilerinizi, çabalarınızı ve yargılarınızı tamamen bırakmanızı öğretir. Bu pozdayken, başınızın tepesinden beyaz ışığın girip nefes alırken omurganızın uzunluğuna indiğini görselleştirerek Taç Çakranın faydalarını artırın. Nefes verirken, omurganızın uzunluğu boyunca başınızın tepesine kadar yükselen ışığı gözünüzde canlandırın.

Taç Çakra dengesi için olumlu doğrulamalar

Onaylar, çakraları dengelemek için en iyi tekniktir. Hepsi herhangi bir yargı veya Ego olmaksızın kendine olan güveni ve inancı artırmayı amaçlamaktadır. Bu onaylamalar açık bir Taç Çakrayı teşvik eder.

İlahiyat içimizde bulunur.
Yeni fikirlere açığım.
İhtiyacım olan bilgiler bana geliyor.
Dünya benim öğretmenim.
Daha yüksek bir güç tarafından yönlendiriliyorum.
İç bilgelik tarafından yönlendiriliyorum.

Dengeli enerji akışı için Taç Chakra gıda diyeti

Taç Çakra gıdaları, genel refahı destekleyen doğal, sağlıklı gıdalardır. Taze ve organik sebzeler, meyveler, esmer pirinç, esmer ekmek ve doyurucu et suları, enerji merkezlerini hizaya getirmeye yardımcı olur. Patlıcan ve kırmızı üzüm gibi menekşe rengi yiyecekler Taç Çakranın renkleri olduğu için harikadır. Zencefil baharatının temizleyici faydaları vardır ve ruhsal berraklık sağlar. Bitkisel çaylar, sindirim sisteminizde sağlığı teşvik ederek tıkanıklıkları azaltır.

Sonuç

Her çakra, kendimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olan manevi bir enerjiyi temsil eder. Başın tepesinde bulunan Sahasrara Çakra enerjisi, bütünlüğün gerçekleşmesidir. Beden ve zihne denge ve huzur getirerek, engelleri aşabilir, duygusal tıkanıklıkları bırakabilir ve ruhsal bilince giden yolda yürüyebiliriz.

Vedik Doğum Haritası Analizi İçin Daha Fazla Bilgi

Daha Fazlası İçin Blog Yazıları

Instragram sayfamızı takip edin Instagram