Svadhishthana Çakra - Sakral Çakra

Sakral Çakra:

Vücudumuz çevremizdeki enerjiler ile sürekli iletişim halindedir. Her çakra astral (enerji) bedenimizdeki pranik enerjiyi korur ve kanalize eder ve fiziksel bedenimizdeki dengeyi etkiler. Sakral Çakra veya Svadhishthana Çakra, 7 hayati çakra arasındaki ikinci enerji merkezidir . Bu çakranın konumu, en iyi şekilde alt karın bölgesinde, göbeğin dört parmak altında yer alması olarak tanımlanabilir.

Svadhishthana Çakra - Sakral Çakra
Svadhishthana Çakra – Sakral Çakra

Svadhishthana, cinselliğin, arzuların ve yaratıcılığın kişisel genişlemesini ve keşfini destekleyen “Benliğin ikamet yeri” anlamına gelir.

Sakral Çakra, mesane, böbrekler ve üreme organları ile ilişkilidir. Su unsuru, akışı ve esnekliği temsil eder. Bu enerji, yaşamda bırakmaya, değişimi kabul etmeye ve dönüşüme yardımcı olur. Portakal renginin yaratıcılığı teşvik ettiği ve zevki uyandırdığı düşünülmektedir. Svadhishthana Çakranın tohum mantrası (beej mantrası) Vam’dır.

Svadhishthana Çakranın Özellikleri

Su elementinin akışı

Su elementinin içinde muazzam bir akış gücü vardır. Herhangi bir yıkıcı sonuçtan kaçınmak için bu enerjinin düzenlenmesi gerekir. Svadhishthana Çakra dengede olduğunda, duygularımız herhangi bir yargılama olmaksızın içimizden akar. Bu duyguları tanımak, derinlemesine anlama ve arzularımızı ifade etme yeteneğimizi geliştirir. Bu denge ve uyumu geri kazandırır.

Turuncu rengin dengeli enerjisi

Turuncu renkle olan ilişki, tıpkı bir gün doğumu gibi yükselen bilincin simgesidir. Turuncu, aktivitenin ve saflığın rengidir. İstediğimiz hayatı bu çakrada tasarlıyoruz. Bu rengin ortaya çıkardığı nitelikler neşe, inanç, kendine güven ve dengeli enerjidir.

Sakral Çakranın cinsel enerjisi

Svadhishthana Çakra arzularımızı şekillendirmemizi sağlar. Tutkunun merkezi olan Sakral Çakra, yaratma gücünü uyandırır. Bu, bir kişinin seçim gücünü keşfetmesine ve samimi ilişkiler kurmasına izin verir. Zevkle motive olan Svadhishthana Çakra, duygusal refahı destekler. Cinselliğimizde ve duygusal ihtiyaç ve arzularımızın ifadesinde aktif bir rol oynar.

Duygusal yakınlık ve ilişkiler

Svadhishthana Çakra, kişisel kimliğe ve fiziksel dünyanın baştan çıkarıcı güçlerine nasıl tepki verdiğine odaklanır. İkinci çakra dengesiz olduğunda duygusal olarak rahatsız, huzursuz, yaratıcılıktan yoksun ve cinsel düşüncelere takıntılı hale gelir. Dengeli bir Sakral Çakra, risk alma ve pozitiflik ve şefkat deneyimleme yeteneğine sahiptir.

İkinci Çakrayı Dengelemek

Svadhishthana Çakra dengesiz olduğunda, kendinizi duygusal ve fiziksel olarak zayıf hissetmenize neden olabilir. Depresyon, aşırı duyarlı olmak, kaygı yaşamak, hepsi rahatsız edici enerjinin belirtileri olabilir. Zorlayıcı veya obsesif davranışla bir ilişkide kontrolü kaybetme korkusu, dengesiz bir Sakral Çakranın bir işaretidir. Aynı zamanda iş ve kariyer gibi fiziksel şeylerle olan bağlantıyı da etkiler.

Dengesiz bir Sakral Çakranın ortak sağlık sorunları şunlardır:

Kronik bel ağrısı

Artrit (eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durum)

Genital veya cinsel sorunlar

Kalça sorunları

Anemi

Ortak problemler

Düşük enerji

Dalak ve böbrek sorunları

Adet öncesi sendromu

Aşırı Aktif Sakral Çakranın Belirtileri

Aşırı aktif bir Sakral Çakra, vücuda çok fazla enerji dağıtmak anlamına gelir. Sakral Çakra duyguları yönettiği için aşırı aktif enerji ezici bir his yaratır. Duyguları daha derin deneyimlemek ve aşırı ruh hali değişimleri aşırı duyarlı bir doğayı gösterir. Hayattan tatminsizlik hissi, kendini sürekli olarak dışsal şeylerle tatmin etmek için mücadele ettiğinden bağımlılık yaratan davranışlar getirebilir.

Yetersiz bir Sakral Çakranın İşaretleri

Yetersiz bir Sakral Çakra, tam fiziksel ve zihinsel sağlığı etkileyebilir. Sakral Çakra bloke edildiğinde, belirsizlikten yaşamın değişiklikleriyle baş edememeye kadar değişen kontrol eksikliği duyguları nüfuz eder. Arzuları özgürce ifade etmenin yolu aynı zamanda sanatsal yetenekleri de engeller. Ayrıca, başkalarına bağımlı veya eş-bağımlı olmak, kendilikten kopmaya neden olan psikolojik bir dengesizlik yaratır.

Yetersiz bir Sakral Çakranın semptomları şunları içerir:

Zevk korkusu

Yaratıcılık eksikliği

Yorgunluk

Arzu eksikliği

Güvensizlik

Önyargısız olma

Düşük libido

Sakral Çakra dengesizliğini iyileştirmek

Çakraların dengesini yeniden kurmanın veya yeniden düzenlemenin basit yolları vardır. Çakra şifası tüm vücuda uyumlu bir enerji akışı getirir. Sakral Çakranızı dengelemenin bazı yolları şunlardır:

Beyanlar – bilinçaltına gömülebilen olumsuz programları iyileştirmenin olumlu bir yoludur. Negatif programlama mevcutsa, bu kendi içinde çakra dengesizliklerinin sebebidir. Beyanlar bilinçaltını pozitif bir zihniyetle yeniden programlamaya ve enerji titreşimlerini yükseltmeye yardımcı olabilir. Svadhishthana Çakrayı hafifletmeye yardımcı olan bazı onaylamalar şunları içerir:

Ben tutkuluyum.

Ben yaratıcı bir varlığım.

Beni koruyan sınırları var.

Su ile Bağlantı Kurun – Sakral Çakra, akışla olduğu kadar su elementi ile de ilişkilidir. Göl, nehir gibi suyla bağlantı kurmak, Svadhishthana Çakrasında dengeyi sağlamaya yardımcı olur. Duş almak veya ılık bir banyo yapmak duyguları düzenlemeye yardımcı olur.

Meditasyon – Meditasyon çakraları dengelemede ve açmada hayati bir rol oynar. Çakra meditasyon teknikleri genel meditasyon tekniklerine çok benzer. Meditasyon, olumluya odaklanmaya ve olumsuz düşünce kalıplarını atmaya yardımcı olur. Kök Mantrası Vam dır.

Yoga, Svadhishthana Çakra uyarımı ve dengelenmesi

Kakasana | Karga Duruşu

Kakasana zihinsel denge, odaklanma sağlar ve bileklerde ve kollarda gücü artırır. Bu yoga asanasının düzenli olarak uygulanması, Svadhishthana Çakrayı uyarır, temel farkındalığı artırır ve yorgunluğu giderir.

Trikonasana | Üçgen Duruşu

Bu yoga pozu, omurgaya etkili bir esneme sağlar. Trikonasana, karaciğeri ve dalağı uyarır. Omurgayı yeniden hizalamanın yanı sıra, Üçgen Duruşu ayrıca kan akışını arttırır ve karın ve sırt kaslarını güçlendirir.

Sonuç

Svadhishthana Çakra veya Svadhishthana Çakra, yaratıcı potansiyeli, tatmin edici ilişkileri barındırma yeteneğini ve cinsel enerjimizi sembolize eder. Bu tür hayati enerjiyi bastırmak veya olumsuz düşünce ve kalıpları takıntı haline getirmek tıkanmalara neden olur. Bu çakra, kişiyi kontrol davranışından ve terk edilme korkusundan kurtarır. Svadhishthana Çakraya dengeyi yeniden sağlamak, güçlendirilmiş ve kendine güvenen bir birey yaratır.

Vedik Doğum Haritası Analizi İçin Daha Fazla Bilgi

Daha Fazlası İçin Blog Yazıları

Instragram sayfamızı takip edin Instagram