Vishuddha Çakra - Boğaz Çakrası

Vishuddha Çakra – Boğaz Çakrası

Beşinci çakra, Vishuddha Çakra, gırtlağın merkezinde, boğazın altında bulunur. Bu çakranın Boğaz Çakrası olarak da adlandırılmasının nedeni budur. Bu çakranın yönettiği enerji unsuru etkili iletişimdir. Aynı zamanda ilham ve ifadeyi temsil eder. Vishuddha Çakra hem sözlü hem de beden diliyle güçlü bir bağlantı kurar.
Sanskritçe ‘vishuddha’ kelimesi, vücudu zararlı maddelerden arındırmak anlamına gelir. Boğaz Çakrası, bedenden ve zihinden yabancı maddeleri detoksifiye ederek enerjiyi geri kazandırır. Sağlıksız yiyecekler ve kirli hava Boğaz Çakrasını tıkar. Aktif bir Vishuddhi Çakrası ise, sağlığın korunmasına katkıda bulunur.
Boğaz Çakrası parlak mavi renkle ilişkilidir. Mavi enerji saf, yatıştırıcı, sakinleştirici ve iyileştiricidir ve kişiyi ilahi olana bağlar. Uzay öğesi Boğaz Çakrasını tanımlar. Duygular ancak alan ve özgürlük olduğunda genişleyebilir. Vişuddha Çakra tohum Bija Mantrası ise HAM dır.

Vishuddha Çakra - Boğaz Çakrası

Beşinci çakra, Vishuddha Çakra, gırtlağın merkezinde, boğazın altında bulunur. Bu çakranın Boğaz Çakrası olarak da adlandırılmasının nedeni budur. Bu çakranın yönettiği enerji unsuru etkili iletişimdir. Aynı zamanda ilham ve ifadeyi temsil eder. Vishuddha Çakra hem sözlü hem de beden diliyle güçlü bir bağlantı kurar.
Vishuddha Çakra – Boğaz Çakrası
Vishuddha Çakranın Özellikleri

Mavinin etkileyici öğesi
Yedi çakranın beşincisinin mavi renk öğesi , kendini ifade etmenin tüm seviyelerini araştırır. Mavi, bize gerçeği konuşma gücünü sağlayan iletişimin rengidir. Mavi ayrıca renk yelpazesinin soğuk ucunda. Mavi, bedenin ve zihnin dinginliği deneyimlemesine izin verir. Herhangi bir olumsuz düşünceden arınmış saf bir zihni temsil eder.

Akasha unsuruyla zihninizi genişletin
Vishuddha Çakranın öğesi Akasha veya boşluktur. Uzay, perspektifin genişlemesi olasılığını açar. Gerçeği arama ve konuşma enerjisini sembolize eder. Vishuddha ayrıca gerçek Benliğimizle iç iletişimimizi yönetir. Bu çakra dengelendiğinde, saf enerjinin rehberliğini dinleyebiliriz. Başkalarını derinlemesine ve etkili bir şekilde anlayabiliriz.

Tıkanmış Boğaz Çakrasının İşaretleri
Vishuddha Çakranın enerjisi dengesiz olduğunda iletişim bozulur. İç Benliğimizi ve başkalarını dinlemeyi de reddediriz. Başkaları bizi anlayamıyor ve etrafımızı yalnızlık duyguları sarabilir. Rahatsız bir Boğaz Çakrasının belirtileri ise şunlardır:

Duyguları ifade etmede tereddüt
Duygularınızı tanımlayacak kelime dağarcığından yoksun olmak
Çevrenizdeki insanlar tarafından yanlış anlaşılan bir his
Agresif davranış
Negatif kelimelerin ve eylemlerin kullanımı
Vishuddha Çakra boğaza bağlı olduğundan, dengesizlikten kaynaklanan gözle görülür fiziksel problemler vardır. Boğaz ağrısı, hormon seviyelerinde dalgalanmalar ve boyun bölgesinde ağrı veya sertlik, yanlış hizalanmış Boğaz Çakrasının belirtileri olabilir.

Boğaz Çakrasını İyileştirmeniz için

Bir çakrayı hizalamak için her çalışma, mutlu ve dengeli bir yaşam yaratma şansını en üst düzeye çıkarır. Boğaz Çakrasını iyileştirmek göründüğü kadar zor değildir ve iletişimdeki iyileşme yaşamın tüm yönlerini etkiler. Otantik Benliğimizi anlamak için özgürlük ve güçlenme duygusu dengeli bir Boğaz Çakrası ile birlikte gelir.

Boğaz Çakrasını uyarmak için yoga teknikleri

Yoga, bedenin ruhsal ve fiziksel ile asana arasında bağlantı kurmaya yardımcı olur. Asana tutarken nefese bağlanmak, gerginliği gidermeye ve boğaz ve tiroid bölgesine enerji getirmeye yardımcı olur. Boğazın tıkalı kanallarını esnetmeye ve açmaya yardımcı olan yoga asana yoga duruşları:

Omuz sehpası | Sarvangasana – Desteklenen Omuz Dayanağı , tiroid bezini uyarmak ve Vishuddha Çakrayı aktive etmek için harika bir pozdur . Bu asana, akciğerlerdeki oksijen ve kan akışının artmasına yardımcı olur. Kan dolaşımının daha iyi olması nedeniyle sindirim sistemi iyileştirilir.
Pulluk Duruşu | Halasana – Bu asana sinir sistemini sakinleştirmede etkilidir. Halasana pratiği yapılarak stres, yorgunluk, baş ağrılarında azalma görülebilir. Bu asana, tiroid bezini ve karın organlarını uyararak Boğaz Çakrasındaki tıkanıklığı giderir.


Farkındalık Meditasyonu
İç gerçeğimizle bağlantı kurmak, zihni susturmakla başlar. Dikkatli nefes, dikkati nefese odaklayarak düşünceleri sakinleştirmenin bir yolunu sunar. Derin nefes alırken, akciğerlere sorunsuz bir şekilde geçen hava akışını deneyimleyin. Yavaşça nefes verirken, bedeni ve zihni bloke eden tüm negatif kirliliklerin açığa çıkmasını deneyimleyin.

Boğaz Çakrası Olumlamaları
Onaylamaların tekrarı, eski kalıpları kırma ve yeni, daha sağlıklı ve daha etkili olanlar yaratma niyetini belirler. Boğaz Çakrasını dengelemek için, özgünlük ve açık iletişimle ilgili onaylamaları tekrarlayın. İşte bazı örnekler:

Güvenle ve kolaylıkla iletişim kurarım.
Aklımı konuşurken kendimi rahat hissediyorum.
Konuşma ve dinlemede dengeliyim.
Ben aktif bir dinleyiciyim.
Gerçek düşüncelerimi net bir şekilde konuşuyorum.
Net sınırlar koyarım.

Bu ifadeleri tekrarlayarak, özgünlük ve açık kendini ifade etme duygularıyla uyumlu yeni düşünce kalıpları, davranışlar ve eylemler yaratırız.

Mantra Meditasyonun gücü

HAM , Boğaz Çakrası ile ilişkili mantradır. “RAM” den gelen titreşimler boğaz çakranızı açar, böylece iletişim enerjiniz güçlü bir şekilde akabilir.

Etkili Çakra Yiyecekleri

Bunlar, genel açıklığı ve dengeyi destekleyen bazı çakra besinleridir. Esmer pirinç gibi tam tahıllı yiyecekler ve genel şeker alımını azaltmak tüm çakralar için sağlıklıdır. Bununla birlikte, belirli çakraları hedeflemek için yapabileceğiniz daha kesin beslenme değişiklikleri de vardır. Elma, portakal gibi meyveler ve ağaçlarda yetişen diğer tüm meyveler geleneksel olarak boğaz çakrası ile ilişkilendirilir. Boğaz çakrasını iyileştirmek için yiyeceklere tuz, limon otu veya zencefil gibi basit baharatlar eklenebilir.

Sonuç

Vishuddha veya Boğaz Çakrasının enerjisi, etkili bir şekilde kullanılırsa en büyük gücünüz olabilir. Duyguları ifade etmedeki iletişim kolaylığı temel bir ihtiyaçtır. Başkalarıyla ve kendimizle iletişimimiz aktığı zaman, düşüncelerin daha fazla netliğini ve pozitifliğini yaşarız. Daha fazla netliğe sahip olduğumuzda, niyetimiz ve eylemlerimiz de açıktır ve herhangi bir zehirli safsızlık üzerimizde daha az güce sahip olur.

Kalbimiz her zaman Aşka Açık Olması Dileğimizle

Vedik Doğum Haritası Analizi İçin Daha Fazla Bilgi

Daha Fazlası İçin Blog Yazıları

Instragram sayfamızı takip edin Instagram