Beş Element ve Vedik Astroloji

Beş Element ve Vedik Astroloji

Beş Element ve Vedik Astroloji, doğanın güzelliğine baktığımızda, beş elementin fiziksel dünyanın temelini sağladığını görmek şaşırtıcı. Hint geleneksel tıp sistemi veya “doğayla uyum içinde yaşamak” olan Ayurveda, bu unsurları, Uzay, Hava, Ateş, Su ve Toprak gibi tüm maddelerin yapı taşları olarak kabul eder.

Öğelerin anlaşılması bize kendimizin ve başkalarının doğası ile çevremizdeki dünya hakkında derinlemesine bilgi verir. Dünyadaki tüm unsurlar gibi onlar da içimizdedir. Rumi’nin dediği gibi: ‘Biz okyanusta ve okyanusta bir damlayız’.

Ateş, Koç, Aslan ve Yay burçlarının ve Güneş, Mars ve Ayın Güney Düğümü Ketu’nun elementidir. Dünya, Boğa, Başak ve Oğlak burcunun elementidir. Hava, Ay’ın kuzey düğümü olan İkizler, Terazi, Kova ve Rahu’nun elementidir. Su, Yengeç, Akrep, Balık ve Ay’ın elementidir.

Vedanta’da, beş ana gezegenin her biri bir elemente bağlıdır (beşinci sırada eter vardır). Vedalar, her şeyin Eter, Satürn – Hava, Mars – Ateş, Merkür – Dünya ve Venüs – Suyu temsil eden Jüpiter ile ‘Om’un tek temel titreşiminden kaynaklandığını ifade eder.

Beş element ve Vedik Astroloji
Beş element ve Vedik Astroloji

Elementlerin kendi nitelikleri vardır. Dünya, yaşamlarımızda bulunmamıza yardım etmemizi sağlar, ancak çok fazla toprak bizi sıkışıp bırakır. Hava, yaratıcılık ve görünüşte alakasız şeyleri güçlü sonuçlarla birbirine bağlamak için muazzam bir yetenek getirir. Çok fazla hava bizi ‘havadar peri’ yapar. Su elementi, başkalarıyla bağlantı kurmamıza ve hayatın akışına devam etmemize yardımcı olur. Çok fazla su bizi ıslak kılar. Ateş bize ilham, motivasyon, tutku ve bir şeyler yapma dürtüsü verir. Öldürebilir, iyileştirebilir, yaratabilir veya yok edebilir. Çok fazla veya yönlendirilmemiş ateş yanar ve öfke ve hayal kırıklığı yaratır.

Her öğenin düzgün bir şekilde akması ve çalışması için alana ihtiyacımız vardır. Sahip olduğumuz temel güçler ve eğilimler, gezegenlerimizin yerleştirildiği burçlara ve evlere, yükselen burcumuza ve doğum haritamızdaki gezegenlerin ve burçların birbirleriyle olan ilişkilerine bağlıdır.

Uyumluluk açısından bakıldığında, hava elementinin diğer yangın işaretleriyle en iyi şekilde gitme eğilimindedir. Benzer şekilde toprak, su ve hava işaretleri de karşılıklı olarak uyumludur. Ateş ve havanın uyumlu güneş işaretleri ile toprak ve su arasında da doğal aşk bağlantıları vardır. Karşıtlar da çeker, bu nedenle tam bir uyumluluk analizi yapmak da gereklidir.

Kişisel düzeyde, hayatınızda eksik olan veya fazla kullanılan unsurları yansıtmak da ilginçtir. Mutlu ve dengeli bir yaşam için tüm unsurların günlük olarak ve dengeli bir şekilde kullanılması gerekir. Ateş bize yaşam için ilham, heyecan ve enerji verir. Dünya bize kabul ve mevcut olma yeteneği verir. Hava bize harika yaratıcılık ve fikirler ile noktaları birleştirmenin, bir şeyleri görmenin, düşünmenin ve yapmanın yeni yollarını verir. Su bize yaşamda olup bitenlerle akma ve başkalarıyla sağlıklı sınırlarla bağlantı kurma yeteneği verir. İlerlememize ve geçmişi geride bırakmamıza yardımcı olur.

Her hangi bir dengesizlik hissediyorsanız, yaşamınızda elementleri ve bunların nasıl dokunduğunu ve dans ettiğini düşünmek, daha uyumlu bir iç ve dış denge elde etmenize yardımcı olabilir. Bu süreçte kendinizle ilgili keşfettiğiniz şeylere hayran kalacaksınız.

Daha Fazlası İçin Blog Yazıları

Instragram sayfamızı takip edin Instagram

Vedik Doğum Haritası Analizi İçin Daha Fazla Bilgi

Cevap bırakın