Çakra Nedir?

Çakra Nedir?

Gündelik hayatınız için güç sağlamak için takılı olan farklı basınç noktaları veya enerji kaynakları vardır. Duyduğunuz gibi bu enerji kaynakları “çakralar” olarak adlandırılır.

Çakra Nedir?
Çakra Nedir?
Muladhara

Sanskritçe’de “mula” kelimesi kök anlamındadır.

Omurganın tabanında bulunan bu çakra, kişinin yanında topraklı ve dengeli olmanızı sağlar. Bu enerji merkezi, bir çocuk annesinin rahminde iken gelişir ve bir yaşına kadar devam eder.

Muladhara, kişisel hayatınızda, kariyerinizde ve maliyelerinizde istikrar bulmanıza yardımcı olur.

Çakra Muladhara Nedir?
Çakra Muladhara Nedir?
Svadhishthana

Bir sonraki çakra ise, karın hemen altındaki karnınıza yerleştirilen sakral çakranız. Bu enerji konumu, bir bebek altı aylıkken gelişir ve iki yaşına kadar devam eder.

Öncelikli olarak hem duygusal hem de cinsel istek ve ihtiyaçlarınızdan sorumludur. Deneyimli herhangi bir dengesizlik, güvensizlik duygusunun gelişiminde ve duyguların eksikliği – duygusal ya da cannalı – yansıtmaktadır.

Sakral çakra, yaşamı olduğu gibi yaşamanıza ve her parçanın tadını çıkarmanıza izin verir.

Çakra Svadhishthana Nedir?
Çakra Svadhishthana Nedir?
Manipura

“Manipura” adı verilen bir sonraki çakra güneş sinir ağzınıza yerleştirilir.

Bu çakra, güven düzeylerinizi dengelemeye yardımcı olur. Kişiliğinizi, kendinizi nasıl hissettiğinizi ve dünyanın sizi nasıl algıladığını tanımlıyor.

Manipura çakrasındaki dengesizlikler, güven seviyeleri, benlik saygısı ve irade gücünde bir düşüşe neden olur. Güneş plexus çakrası kişisel enerjinizi dengeli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Çakra Manipura Nedir?
Çakra Manipura Nedir?
Anahata

Adından da anlaşılacağı gibi, Anahata veya kalp çakrası, kalbinizdedir.

Kendini sevme yeteneğini bünyesinde barındırıyor. Kendinizi barış içinde ve sevgiyle karşılayabildiğiniz zaman, dışarıdaki dünya ile bir denge yaşarsınız.

Bütün dengesizlikler olumsuz duyguların ortaya çıkmasına neden olur – şefkat eksikliği, başka birine aşkı sunamama veya kendine yönelme. Düşünce, sevme kabiliyetini kabul etmek ve dördüncü çakrasını uyandırırken, sevmeye değer olduğunun farkındalığı.

Çakra Anahata Nedir?
Çakra Anahata Nedir?
Visuddha

Açıkçası öne sürülen Visuddha çakrası, boğazında “boğaz çakrası” olarak adlandırılır.

Görüşlerinizi seslendirme, kendinizi ifade etme ve başkalarıyla iletişim kurma becerinizi temsil eder. Bu enerji noktasındaki dengesizlikler gerçeği konuşamamanıza yansır.

Bu çakranın amacı, kendinizi gerçek niyetlerle ifade etmenizi sağlayarak hayatta kalmanıza yardımcı olmaktır.

Çakra Visuddha
Ajna

“Üçüncü Göz” çakra veya Ajna, yaşamınızın tehlikeleri boyunca sizi yönlendiren içsel kendinize doğrudan bağlantınızdır. Sezgi koltuğudur ve üçüncü gözünüz olduğu varsayıldığında kaşlarınız arasına yerleştirilir.

Bu iktidar konumunda yaşanan dengesizlikler bir bireyde belirsizliğe, engellenmiş hayal gücü ve rahatsız edici rüyalara neden olur.

Bir bireyin ergenlik döneminde geliştirilen Ajna, vizyonunuzu ve dünyayı kusursuz bir netlikle görmenizi sağlar.

Ajna
Ajna
Sahasrara

Erken yetişkinlikten itibaren, manevi benliğiniz ile daha büyük bir bağlantınızı yaşarsınız. Bu bağlantı, Sahrasrara’nızın veya taç çakrasının harekete geçmesinden kaynaklanmaktadır.

Hayatı açık kollarla selamlayın, yeni fikirlere ve bireylere bulaşıcı bir pozitifliğe yaklaşın ve dünyanın yeni öğretmeniniz olmasına ve saymasına izin verin.

Sahasrara
Sahasrara

Bu çakralar çıplak gözle görülmez çünkü bunlar enerji kaynaklarıdır. Bununla birlikte, bu çakraların resimlerini geometrik simgeler ve “yantralar” şeklinde birçok yoga üzerine dövme fark edebilirsiniz.

Çakralar doğrudan vücudunuzdaki bir veya daha fazla endokrin organlara bağlıdır ve bu nedenle zihinsel ve fiziksel refahınızı etkilerler.

Bu enerji kaynaklarının farkında olun ve onları sağlıklı kılın.

Daha Fazlası İçin Evrenin Sırları

Instragram sayfamızı takip edin Instagram