İçeriğe atla Alt bilgiye atla

Bir İslam Simgesi: Davut Yıldızı

Bir İslam Simgesi: Davut Yıldızı, Sahip çıkılmamış, bize ait olduğunun dahi farkında olmadığımız bir değerdir; Davut Yıldızı…

Davut Yıldızı

Bir islam simgesi: Davut yıldızı. Bugün İsrail Devleti’nin bayrağında bulunan altı köşeli yıldızın adı Davut Yıldızı ya da İbranice adıyla Davut’un Kalkanı’dır. Hazreti Süleyman Aleyhis Selam’ın mührüdür. Hazreti Süleyman bu mühür ile rüzgâra hükmederdi. Peygamberlerin değerlerinden bir tanesi olan bu yıldıza Osmanlı İmparatorluğu’nun büyük önem vermiş ve sahip çıkmış olmasına rağmen. Özeleştirilerimizi sonraya bırakarak değerimizi anlatmaya devam edelim…

Barbaros Hayrettin Paşa:

Davut Yıldızı: Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü ve en büyük denizcilerinden bir tanesi olan Barbaros Hayrettin Paşa’nın sancağında da yer bulmuştur. Bu sebepten dolayı birçok kişi Barbaros Hayrettin Paşa’nın locaya kayıtlı olduğunu söylemiş, hatta sancağın müzedeki sergisinin altındaki açıklamasında da bu şekilde yazılmıştır. Oysa Barbaros Hayrettin Paşa Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi Ve Sellem’in sünnetine tam bir uyum içerisinde İslam yolunda savaşmış bir amiraldir. Milli değerlerimiz; bazı kimselerce bilerek veyahut bilmeyerek yıpratılmasıyla, araştırmacı ve okur olmayan bir toplum olmamızın da etkisiyle yok olmuştur.

Davut Yıldızı sadece Barbaros Hayrettin Paşa’nın sancağında değil birçok Türk ve Müslüman devletin sancağında da yer bulmuştur. Bunlara örnek olarak; Candaroğulları Beyliği Sancağı, Teke Beyliği Sancağı, Karamanoğulları Beyliği Sancağı sıralanabilir. Bunların yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu yaptığı camilerin motiflerinde de Davut Yıldızını kullanmıştır ki buna en büyük örnek olarak; Sultanahmet Camii, Üsküdar Yeni Valide Camii, Edirne Selimiye Camii, Beyazıt Camii gösterilebilir. Bu işaretin camii mimarisinde yer alıyor olması akıllara; “Buraları da masonlar yapmış, yapanlar locaya kayıtlıymış, gizli mesajlar veriliyor.” Gibi düşünceler getirmemelidir. Çünkü sahip çıkmadığımız bu değer aslında İslam için saygın olan bir peygamberin simgesidir.

Davut Yıldızının İsrail Bayrağında Yer Alıyor Olması:

Davut Yıldızı’nın İsrail Devleti’nin bayrağında yer alıyor olması, o değerin onların bir değeri olduğu anlamına gelmez aksine Davut Yıldızı kimsenin şahsi malı değildir. Hazreti Süleyman Aleyhis Selam efendimize saygı ve hürmeten sahip çıkmamız gereken bir İslam Simgesidir.

Halkımızın büyük bir kısmı bilmiyor. Hemen Yahudi ve Masonların bayrağı, simgesi deyip işin içinden çıkılıyor. Araştırmıyoruz, sorgulamadan balıklama atlıyoruz.   O zaman da burada binlerce yıllık Peygamber mührünü açıklamak zorunda kalıyoruz. Çoğu zamanda küfür ediliyor, lanet okunuyor.  Genellikle bilmeden çok büyük bir günah işleniyor. Şu doğrudur, o yıldız son asırda Yahudiler tarafından bir amblem olarak kullanılmıştır. Ama Hz. Süleyman’ın mührü onların tekelinde değildir. Bu amblem evrensel bir semboldür.   Bilmemek değil öğrenmemek ayıp deyip konumuza dalıyoruz:

Mühr-i Süleyman HZ. Süleyman(AS)’ın Mührüdür!

Aşşağıdaki resimde görmüş olduğunuz 6 köşeli yıldızlı (iç içe geçmiş üçgen yıldız) sancak Barbaros Hayreddin Paşa’nın sancağıdır. O, 6 köşeli yıldız ise  MÜHR-İ SÜLEYMAN’dır ! Başka bir deyişle Hz. Süleyman (as)’ın mührüdür!

Davut Yıldızı, sembolu Hz. Süleyman haricinde Hz. Davud (as) ve Hz. Hızır (as)’da kullanmıştır. Özellikle Hz. Süleyman bu sembol ile dünyaya hükmetmiştir. Osmanlı’dan önce ve sonra yüzyıllarca camilerde, saraylarda, kitaplarda, Müslüman denizcilerin armaların da ve Padişah ve eşlerinin giydikleri tılsımlı ya da şifalı diye hitap edilen gömleklerde  dahi kullanılmıştır.Öyle ki, dediğimiz gibi Osmanlılardan önce de birçok Türk devleti bu simgeyi kullanmışlardır. Antalya ve çevresine yerleşen Teke Türkmenleri’nden dolayı bu bölgenin adı Teke Sancağı olarak isimlendirilmiş ve 14 Mayıs 1373′te Teke Beyi Mehmet Bey, Antalya burçlarına beyaz zemin üzerine kırmızı altı köşeli yıldız ve uçlarında Müslüman Türk’leri de betimleyen altı adet hilal ekleyerek ve bayrak ucunda kutsallığı ve göksel ışığı betimleyen çift şerit eklenmiş Hazar Bayrağı’nı asmıştır.

Aşşağıdaki resimde görmüş olduğunuz 6 köşeli yıldızlı (iç içe geçmiş üçgen yıldız) sancak Barbaros Hayreddin Paşa’nın sancağıdır. O, 6 köşeli yıldız ise  MÜHR-İ SÜLEYMAN’dır ! Başka bir deyişle Hz. Süleyman (as)’ın mührüdür!Bu sembolu Hz. Süleyman haricinde Hz. Davud (as) ve Hz. Hızır (as)’da kullanmıştır. Özellikle Hz. Süleyman bu sembol ile dünyaya hükmetmiştir. Osmanlı’dan önce ve sonra yüzyıllarca camilerde, saraylarda, kitaplarda, Müslüman denizcilerin armaların da ve Padişah ve eşlerinin giydikleri tılsımlı ya da şifalı diye hitap edilen gömleklerde  dahi kullanılmıştır.

Osmanlı İmparatorluğunda Beyliklerde Tılsımlı Geometri:

Davut Yıldızı, Öyle ki, dediğimiz gibi Osmanlılardan önce de birçok Türk devleti bu simgeyi kullanmışlardır. Antalya ve çevresine yerleşen Teke Türkmenleri’nden dolayı bu bölgenin adı Teke Sancağı olarak isimlendirilmiş ve 14 Mayıs 1373′te Teke Beyi Mehmet Bey, Antalya burçlarına beyaz zemin üzerine kırmızı altı köşeli yıldız ve uçlarında Müslüman Türk’leri de betimleyen altı adet hilal ekleyerek ve bayrak ucunda kutsallığı ve göksel ışığı betimleyen çift şerit eklenmiş Hazar Bayrağı’nı asmıştır.

Vedik Doğum Haritası Analizi İçin Daha Fazla Bilgi

Daha Fazlası İçin Blog Yazıları

Instagram sayfamızı takip edin Instagram

Yorumunuz

error: İçerik korunmaktadır !!
× İletişime geç