İçeriğe atla Alt bilgiye atla

Hint Vedic Astrolojisinde Kullanılan Dasa sistemi nedir?

Hindistan’da yaygın olarak kullanılan dasa sistemi Vimsottari, Kalachakra, Astottari Chara, Yogani dasas’dır. Ancak yukarıda belirtilen dasa sistemleri dışında Vimsottari en çok astrologlar ve astroloji yazılımları tarafından varsayılan olarak dasa olarak kullanılmaktadır.

Bu dasa, Doğum haritasında ayın nakshatrasına dayanır. Maha dasa’nın  açıkları…..

Örneğin, bir gezegen zayıflatılır (örneğin Oğlak burcunda Jüpiter veya Balık burcunda. Satürn veya Merkür), o zaman maha dasa (MD) efendisi olduğu için maha dasa’nın bütününün çok kötü olması gerekir. Ancak pratik olarak gerçekleşmez. Eğer , Jupiter 19 yıl boyunca Satürn ya da 17 yıldır Merkür yayılma süresiyle kişinin hayatında korkunç bir açıklık olacaktır.

Antar Dasa (AD), MD sonuçlarının yönünü değiştirme kapasitesine sahip MD’nin ilk alt parçasıdır. Eğer MD fonksiyonel ise Yararlı ve AD fonksiyonel bir hastalıktırsa, yararlılığın etkisi azaltılacak ve sonucun bozulmaması gerçekleşmeyecek ya da tam tersi olmayacaktır. Burada bir olayın ortaya çıkışını yargılamak için farklı permütasyon kombinasyonu yapılabilir. MD-AD kombinasyonu olasılığını gösterirse, olayın yapılandırılması için sadece daha fazla dasa kontrol edilir.

Paryantra dasa (PD), MD-AD kombinasyonunun ikinci alt grubudur. Bu durumda, permütasyon kombinasyonu örneğin MD (yararlı) -AD (Faydalı) – PD (Zararlı) veya MD (yararlı) -AD (Zararlı) – PD (Zararlı) veya benzerlerini arttırabilir. Kural, MD-AD-PD olarak daha fazla fayda /Zararlı birikiminin olayın ortaya çıkma şansının daha fazla olması yararlı veya kötü olabilirse basittir.

Sookshm Pratyanter Dasha (SPD) Bu MD-AD-PD kombinasyonunun üçüncü alt kısmı Bu alt kısmın süresi sadece birkaç hafta sürecektir. Permütasyon kombinasyonu daha fazla arttığından olay değerlendirmesinin zamanlaması daha olasıdır. Burada yayılma sadece birkaç gündür, bu yüzden olayın fructifikasyonu hakkında tahminler yapmak çok daha kolaylaşıyor.

Genellikle MD-AD büyük ölçüde tahminler yapmak için kullanılır. PD / SPD sadece olayın zamanlaması için kullanılır.

Hint Vedic Astrolojisindeki Dasha Sistemine Genel Bakış:

Hindu astrolojisindeki Sanskritçe “Dasha” terimi, gezegen dönemlerini belirtmek için kullanılır. Gezegensel dönemler, iyi veya kötü etkilerin (Rasi), ev (Bhava), kombinasyonlar (Yogas veya Raja Yogas) veya yönleriyle (Drishti) yerleştirilmelerine göre üretildiğini gösterir. Yönlü Astrolojinin Dasha Paddhati’si (sistemi) Hindular’a özgüdür; başka hiçbir yerde bulunamadı. Birçok Dasha sistemi var, Parashara bunlardan kırk ikiden bahseder, ancak bunların sadece ikisi vogue, yani “Vimshottari” ve “Ashtottari” dir. Dashas, ​​gezegenlerin etkilerini nasıl dağıttığını göstererek, bir kişinin yaşamı boyunca gezegenlerin etkilerini yargılayacak bir sistem sunar. Her bir dasha, dokuz gezegenden biri tarafından kontrol edilir. Her dönemin kalite ve göreceli yararı, bu gezegenin doğum haritasındaki durumu ve konumuna göre belirlenir. Dokuz gezegeni ya da dokuz dashayı ayrı ayrı yöneten dokuz gezegen vardır. Yedi klasik gezegen, artı kuzeydeki düğüm, Rahu ve güneydeki Düğüm, Ketu, Ay.

En az 43 farklı dasha sistemi vardır. “Dasha” bir gezegenin en önemli dönemidir. Eğer gezegen en güçlüyse ya da dasha’nın sağlık ve zenginlik kazandığı yüceltme işaretindeyse “Poorna Dasha” denir; Güçsüz bir gezegenin dasha’sına “Rikta dasha” denir, “Rikta”, herhangi bir güçten fakir veya yoksun demektir. Varahamihira, gezegenin düşmanca işaret ve navamayı işgal ettiği dasha’nın Aristaphala’yı, yani istenmeyen ya da sefil sonuçları üreteceğini; yüceltmeden düşen, ancak dost ya da yüceltilmiş navamsada olan gezegen, sıradan sonuçlar verir. Güçsüzlükten yükselen ama zayıflatılmış ya da düşmanca navaması olan gezegen, değersiz bir dönem verir.

Dasha Sistemi Vimshottari Sistemi Vimshottari Dasha:

Sanskrit’teki Vimshottari, 120 numarayı temsil ediyor. Vimshottari Dasha, bireysel bir insanın maksimum yaşam süresinin 120 yıl olduğunu varsayar. Bu, dokuz gezegen döneminin toplam süresi yani Ketu 7, Venüs 20, Güneş 6, Ay 10, Mars 7, Rahu 18, Jüpiter 16, Satürn 19 ve Merkür 17, operasyonları sırasına göre. Bu sistemin ne zaman keşfedildiği ve her birine ayrılan yıllık sayının neden değiştiği bilinmemektedir. Vimshottari dasha yılı, 365.25 günlük astronomik güneş yıldır. Klasik metin Phala Dipika şöyle açıklıyor:

“Güneşin zodyakta doğduğu andaki tam yerini not edin. Bir sonraki turda Güneş aynı konuma geldiğinde, Udu Dasa sistemi için de alınan bir Güneş yılı olarak kabul edilir. -aynı günler aynı zamanda hesaplanır. ” Phala Dipika 19.4 Böylece bir yılın 365.25 gün olarak alınacağını, Güneş’in orijinal yerine geri dönme süresini ifade eder.

VB Rele, bu sistemde, üçlemenin, gezegensel dönemlerin hesaplanmasında kullanılan temel olduğunu, her bir üçlemenin bir Janma Nakshatra ile başladığını ve bir zamanlar gökyüzünde görünür olduğu belli bir düzenin (ki bu da MS 649 yılında da görülebilir) olduğu sonucuna vardı. 0 derece Koç Burcu, Ashwini Nakshatra ile neredeyse aynı zamana denk geldiğinde), dokuz gezegensel dönemin veya dasha’nın faaliyet gösterdiği sıra. Hindular, yıl boyunca güneşin doğuşundan güneşin doğuşuna kadar 60 ghatikanın bir Savan günü, her bir ghatika 24 dakika, 30 Savan Gününü bir ay, 360 Savan Günleri ise bir yıl yapıyor.

Dasha Sistemi Ayın Uydusun Önemi: 

Ashwini ile başlayan ve Revati ile biten 27 nakshatraların her birinin bölünmüş boylamı 13 derece ve 20 dakika da dört çeyrek veya padaya bölünmüştür. Dokuz gezegenin her biri, birbirinden bir üçlükteki zodya üzerine yerleştirilmiş üç nakshatralar setine başkanlık eder. Doğum zamanında dasha dasha veya mahadasha, Ay’ın yerleştirildiği nakshatra’nın efendisi olacaktır, ki bu da nakshatra’nın “Janma nakshatra” olarak bilinir. Eğer Ay Mrigsira’da Boğa burcundaysa, ilk dasha Mars’tır, ikincisi Rahu’nunki ve benzerleri olacaktır. Ayın Mrigsira’da kapladığı mesafe, geride kalan Mars dasha’nın kısmı olacak; Henüz kapsanacak mesafe, henüz yaşanmamış olan Mars dasha’nın kısmını temsil edecektir. Denge, sadece birinci mahadasha durumunda üçlü kural temelinde hesaplanır; sonraki mahadashalar tam kotasına sahip olacaklar. Ay’ın tam boylamı temelinde doğumdaki denge mahadasha, tüm Panchangas’ta sağlanan hazır hesaplayıcı kullanılarak belirlenebilir.

Her bir gezegenin Antra-dashaları veya alt dönemleri ve Prayantra-dashaları, Vimshottari dasha sisteminin 120 yıllık döngüsünde kendilerine tahsis edilen yıllar oranında orantılı olarak hesaplanmaktadır. Saravali, Ay’ın kapladığı işaretin ve diğer gezegenlerin bu konudaki etkilerini vb.. Mahadasa’nın başlangıcında, dikkat edilmesi ve incelenmesi gerektiğinde, aynı prensip diğer mahadasa lordlarına da uygulanmalıdır. Eğer mahadasa’nın başlangıcında, onun efendisi lagnada ya da yararlı veya dostça vargasda ya da Doğum yükselişinden bir upachyasthanada ya da Ay mahadasa’nın efendisinin dost işareti ya da yüceltme işaretini işgal ederse, ya da mahadasa lord ve mahadasa lord gelen bir upachyasthana Ay’dan bir trine, sonra mahadasa son derece iyi sonuçlar verecektir.

Ayın İşgal Ettiği Navamsa ve Nakshatra:

Ayın işgal ettiği navamsa ve nakshatra işareti büyük önem taşır; Gelecek olayları tahmin etmek için temel oluştururlar. Ay güçsüz olduğunda tüm gezegenler zayıf hale gelir. Tüm astrolojik problemlerle ilgili sonuçlar, ilgili gezegenlerin neden olduğu çeşitli yoga oluşumlarının sergilediği karmaşıklık ışığında ilgili bhava, onun efendisi, karakası ve ilgili düzenleyicilerinden çıkarılacaktır. Tüm yoga oluşumlarının iyi ya da kötü sonuçları, bu yoga-oluşumlarına katılan gezegenlerin mahadasha ya da antra-dashaları sırasında hissedilir. Tüm gezegenler, temel ve kazanılmış niteliklerine uygun olarak, yönetmelikleri ve işgal ettikleri nakshatraların statüsüne ve durumuna göre sonuç verir.

Gezegenlerin nakshatra-konumu ve onlar tarafından yönetilen nakshatralar aşırı görülemez. Bu nedenle, Jataka Parijata eski bir ilkeye dikkat çekiyor ve ilk dokuz nakshatralar’ı işgal eden gezegenlerin dasas’ı Janma nakshatra’dan sayılan devletler. Onuncudan on sekizinci nakshatra’ya, geleceğe ve geleceğe ait sonuçları yansıtıyor. ondokuzuncu yedinci yedinci nakshatra’yı işgal eden gezegenlerin dasalarının sonuçları yoktur. Doğum sırasında Ay tarafından işgal edilen dokuz Nakshatralar “Janma nakshatra”, “Sampata nakshatra”, “Vipat nakshatra”, “Kshema nakshatra”, “Pratayari nakshatra”, “Sadhaka nakshatra” “,” Vadha nakshatra “,” Mitra nakshatra “ve” Ati-mitra nakshatra “. Sampata (2.), Sadhaka (6), Mitra (8) ve Param-mitra (9.) ‘i işgal eden gezegenlerin davaları ve antra-dasasları zenginlik vb. 5’ine Uttpanna, 8’i Adhana ve 4’ü de Maha nakshatra denir. Uygun bir nakshatra işgal ve eğer onlar kuralsız nakshatraları yöneten gezegenler tarafından etkilenen kurallar nakshatraları işgal eğer uygun olumlu karar verme gezegenler genellikle tercih edilir.

Vaidyanatha Dikshita, Jataka Parijata’sında, bir gezegenin, işgal ettiği bhava merkezinde yer alması halinde daha iyi veya olağanüstü sonuçlar vereceğini ifade eder, sonuçlar, merkezden daha fazla çıkarılması veya daha fazla kazanılması durumunda Sarva Ashtakavarga’daki yararlı bindus veya 10. veya 11. evdeki lagnayı işgal ederse veya kendi başına veya arkadaş canlısı vargasında yüceltilir veya yararlı bhava-lordlar ve karakaslarla yogada elverişli bhavalar işgal eder. Mandi ya da Gulika ya da Mandi ile birlikte ya da çok az yararlı bindus kazandıktan ya da onun intaik veya zayıflama işaretini işgal eden ya da papa-grahas ya da Rasi-sandhi ya da Bhava-kumhi tarafından yanmış veya bunlardan etkilenen burcun sahibi gezegenin madadası ya da malefics ile ters ilişkide zayıf sonuçlara yol açacaktır.

Gezegensel dönemlerin veya dashaların sonuçları, ilgili gezegenin özgül mukavemetine veya zayıflığına bağlıdır; Gezegenin en iyi sonuçları vermesi için Shadabala’da güçlü olmalı ve inatçı malefik gezegenlerin etkilenmeden lagnaya atfedilmesiyle uğurlanmalıdır. Beşinci evde lagnada yer alan Satürn, genellikle uzun bir yaşam süresi sunsa da, genellikle iyi bir sonuç vermez, ancak genellikle bir kötü düşünceli ve kavgacıdır. İkizler lagna durumunda, 5. sırada yer alan Satürn, 9’uncu evin efendisi olarak yararlı ve yüceltme işaretinde olacaktır; yoga ve Dhana yogaya yol açacaktır. Bir trikonabhava işgal eden yüce bir gezegen, bir şanslı ve ünlü yapar;

Buna ek olarak, eğer işgal navamasının efendisi de, kendiliğinden ya da yüceltme işaretinde lagnadan bir çeyrek (kendra) ya da bir trine (trikona) içinde yer alıyorsa, o zaman kuşkusuz ki çok şanslı olur ve yaşamda yüce bir konuma sahiptir. Tüm gezegenler, mahadasları ve antra-dasas boyunca iyi ya da kötü sonuç verir. Sonuçlar, bireysel doğumlarının ve aile arka planlarının, doğum ve doğum yeri vb.. Değişen koşullarından ve koşullarından dolayı insandan insana farklılık gösterir ve gezegenler hiçbir zaman iki ayrı burçta da aynı şekilde koşullandırılmış olarak bulunmazlar. Bir gezegen zayıf bir anayasa verebilir, ancak aynı zamanda finansal ve profesyonel refah da sağlayabilir.

Zihinsel eğilim Ay’a atıfta bulunarak değerlendirilir ve Ay, Güneş ve lagna ile ilişkilendiren gezegenlerden hastalık ve kazalara karşı sorumluluk kabul edilir. Jataka Parijata (Ch. XVIII. Sl.58), mahadasa lordunun başlangıçta, kapladığı evle, ortada, kapladığı tabelaya göre ve kapanın etkisine göre sonuç verir. mahadasa lordunu iyileştiren veya etkileyen gezegensel yönler. Mantreswara, onun Phaladeepika’sında, belirli bir bhava tarafından ifade edilen olayların ve olayların kazanımının veya kaybının. Lagna’nın efendisi bhava-lord’un natal pozisyonundan bir trine geçtiğinde veya bhava-lord’un bir transa geçtiği zaman yaşanacağını açıklar. Lagna’nın natal noktasından trine, ya da geçişlerinin seyri sırasında birbirlerine baktıklarında ya da bir burçta birleştiğinde ya da bhava-karaka lagna ya da işgal işaretinin efendisinin efendisinin natal pozisyonunu geçtiğinde Ay’ın doğduğu sırada ya da lagna’nın efendisi bhava’yı geçtiği zaman.

Dasha Sistemi Mahadashas:

Hindu astrolojisi hakkındaki tüm klasik metinler genel olarak gezegenlerin sağlık, zenginlik, mutluluk, aktivite, yaş ve tüm insanların olayların yeniden ortaya çıkma eğilimine sahip olduğu varsayımına dayanarak insanların genel refahı üzerindeki etkilerini anlatır. Dokuz gezegenin Vimshottari mahadasha’larının genel etkileri, mahadasa-lord’dan saydıkları yere. Onların doğal zamansal ilişkisine bağlı olarak büyük ölçüde yerlerine bağlı olan karşıt-karşıtlarının ve paryantra-dashaların etkilerine tabidir. Sarvartha Chintamani’nin yazarı, eski kalıntıların, kişinin yaşam süresinin değerlendirilmesi için başka herhangi bir yöntemi onaylamadığını belirtti; doğum sırasında elde edilen yoganın yardımı ve ameliyat olması muhtemel olan dashaların doğası haricinde. On iki işaret, bölümleri ve alt bölümleri, yirmi yedi nakshatralar ve bölümleri ve dokuz gezegen, basit ve karmaşık kombinasyonları, dernekleri ve permütasyonları ile binlerce yoga ve ava-yogayı oluşturur. Yükselen arka parçalarla işaretlerdeki gezegenler, mahadadhanın ikinci bölümünde etkilerini gösterebilirler; ilk bölümde ön kısımda, ortada ve Balık burcunda yükselen işaretlerde. Gopesh Kumar Ojha, yorumlama sanatının durumdan koşullara ve astrologun öznel takdiriyle değiştiğini belirtir.

Dasha Sistemi Mahadashas Genel Etkileri

KETU – 7 YIL.

Eğer Ketu olumlu bir şekilde yerleştirilirse, felsefe metinlerine göre bir zaman ve enerji ayırır ve ibadet eder, tıp pratiğinden çok gelir elde eder, iç rahatlığı ve lüksleri, iyi şanslar ve hastalıklardan özgür olmayı sağlar. Ama eğer Ketu Yıldız haritanızda kötü bir pozisyonda ise, beden ve ağrının acısı, kazaları, yaraları ve ateşi acı çekiyorsa, düşük bir şirkete sahip olabilir ve bunlar aracılığıyla kötü sonuçlar doğurabilir.

VENÜS – 20 YIL.

Eğer Venüs güçlü ve elverişli bir yere yerleştirilmişse, sanat ve haz duyma, başkalarıyla karşılıklı olarak uyumlu bir şekilde işbirliği yapar, kazanır, aşık olur, evlenir, eşe artar ve sevgi artar, kızları kızdırır, Bazı hanımlar ve iyi dileklerin himayesi veya iyiliği. Fakat eğer Venüs zayıf ve acı çeken bir kişi sağlıksızlıktan muzdarip ise, idrar veya zührevi hastalıklar, düşük cinsel taciz, parasal kayıp, iyilik ve destek eksikliği, evde ve dışarıda uyumsuzluk ve kötü bir isim kazanılabilir.

GÜNEŞ – 6 YIL.

Eğer Güneş güçlü ve elverişli bir şekilde yerleştirilirse, ruh kendini güçlü hissedecek, kendini gerçekleştirme çabası, görkemli bir şekilde yaşamak, uzak ve geniş bir yolculuk, iyi bir temettü getiren düşmanlık veya düşmanlık, konum ve statüde yükselme, ticaret yoluyla kazançlar sağlayabilir. ve babanın veya babanın yararları fayda sağlayacaktır. Eğer Güneş zayıf ve acı çekmiş ise içsel güçsüzlük hissedebilir, fiziksel ve zihinsel güçsüzlük, sağlık sorunları, rütbe ve statü düşüşü, hükümetin hoşnutsuzluğu, ticaret zararları ve babanın ya da babasının ellerinde acı çekmesi gibi sorunlar yaşanabilir.

AY – 10 YIL.

Eğer Ay güçlü ve elverişli bir şekilde yerleştirilmişse, neşeli bir kalbe sahip olabilir, mutlu ve dinç bir zihin, yüz parıltısı artar, ince zevkler ve rahatlıklara sahip olur, iyi bir iş alır veya statüde yükselir, para kazanır ve iyilik yapar ve tanrılara saygı gösterir. . Eğer Ay zayıf ve acı çekiyorsa, sağlıksızlık, uyuşukluk ve huzursuzluk, iş kaybı veya indirgeme.

MARS – 7 YIL.

Eğer Mars güçlü ve elverişli bir şekilde yerleştirilmişse, kardeşlerden ya da onlardan kazanç elde edebilirlerse, otoriteyi yürüten, askeri, para-askeri ya da polis hizmetlerine girenler ya da terfi eden kişilerden faydalanın. Toprak mülkiyeti ve diğer değerli malları satın alır, iyi sağlık ve iyimserlik sergiler. cüretkarlık ve sebat sağlar. Eğer Mars zayıf ve acı çekerse, düşme, yaralar. Bir sulh yargıcının elinde acı çekebilirse, kavga eder, sıcak kelimeler söyler, düşmanlık, nefret ve davalar görülebilir.

RAHU – 18 YIL.

Eğer Rahu elverişli olursa, hükümranlık güçlerine kavuşabilir, vicdanlı vasıtalarla zenginlik kazanabilirsiniz, ikamet yerini değiştirebilirsiniz. Ama eğer Rahu elverişsiz ise çok fazla kayıp yaşarsa, yılan ısırması, akıl, halüsinasyonlar ve yanılsamalar, astım, egzama vb. gibi rahatsızlıklardan muzdariptir. Eğitim veya kariyer için en kötü mahadashadır.

JÜPİTER – 16 YIL.

Eğer Jüpiter güçlü, iyi yerleştirilmiş ve iyi bir yoga oluşturuyorsa, bir tanesi öğrenmeye ve bilgi artışına yönelir; eğer gençlik yaşlarnda gelirse, zenginliği ve bahşedilen oğulları ifade eder, biri rahat bir yaşama yol açar. Biri hacca gider ve uğurlu kutlamalar yapar. Eğer Jüpiter zayıf ve güçsüz ise, başarısızlıktan, yoksulluktan ve konum ve sağlıksızlıktan düşme, kötülükle uğraşma, hüsrana uğramalar, oğullar veya torunlar da acı çekebilirler.

SATÜRN – 19 YIL.

Satürn elverişli olursa, kendi gayretli çabaları ve sıkı çalışmasıyla hizmette bir artış olursa Satürn’ün belirttiği şeylerden fayda elde eder ve bir miras kazanır. Fakat eğer Satürn olumsuz ise, beslenme bozukluğu, yoksulluk, dava vb. nedenlerle hastalıklardan muzdarip olabilir. Yaşlılar ile kavgalar ve anlaşmazlıklar, ailede ya da yakınlardaki ölümler, ilerleyiş yolundaki engeller ve her tarafın üzüntüsünden ötürü sefil hayat yaşanılabilir.

MERCURY – 17 YIL.

Merkür güçlü ve elverişli ise, çalışmalara, yazıya vb. aktif kalır, kişi ticaret veya siyaset veya diploması kazanılması  ile uğraşır, başkalarıyla ve ticarette ilişkilerle kazanır. Arkadaşlık, huzur ve huzur ve rahat bir ortamda yaşar. Eğer Merkür güçsüzse, sinir hastalığından, kötü bir karaciğerinden, kötü arkadaşlıktan kaynaklanan zararlardan, kendi sahtekârlığı ve diğerlerinden dolayı, iftiradan muzdarip olabilir.

Vedik Doğum Haritası Analizi İçin Daha Fazla Bilgi

Daha Fazlası İçin Blog Yazıları

Instagram sayfamızı takip edin Instagram

Yorumunuz

error: İçerik korunmaktadır !!
× İletişime geç