İçeriğe atla Alt bilgiye atla

Yantra Nedir?

Muhtemelen Yantraları görmüşsünüz ya da duymuşsunuzdur … fakat bunlar nedir ve ne yaparlar? Yantra sözcüğü, sanskrit kökü-“yam” kelimesinden gelmektedir; bu, kontrol etmek ya da bastırmak anlamına gelmektedir. “Kontrol etmek ve bastırmak”, her yere gitmeye meyilli olduğu için zihin için de geçerlidir! Sanskritçe Yantra, “sürdürmek, desteklemek” ve kök yumruktan “-geçici ekstraktı ifade eden araçlar” anlamına gelir. Yantra, prototipik ve ezoterik kavram eşleme aracını temsil eder. Yantra üzerine yazılan Sanskritçe hecelanlar Mantras, kozmik güçleri temsil eder. Tapınaklar inşaatı, mimari Yantras’ın uzantılarından başka bir şey değildir. Elbette Yantralar, doğu mistisizminde binlerce yıldır kullanılmıştır; ancak onları yaratmanın amacı, sadece bir duvara asılı duran güzel görünmek değil, aynı zamanda merkez odak noktasında birleşerek insanları daha derin bir bilinç seviyesine getirmeye yardımcı olduğu için değil. Her biri kendi ilişkili Çakra enerji merkezleri olan ve her birinin kendine özgü amacı olan birçok farklı yantra türü vardır.

Sadguru Osho’nun Yantra Tanımı?

Yantra bir formdur. Bazı formların insanlar üzerinde bazı etkileri vardır. Şimdi bir tane Dhyanalinga Yantrası mevcuttur.

Bu şekilde Yantraların farklı türleri vardır. En basit Yantra ise bir üçgen. Basit bir üçgen. Eşkenar üçgen en temel Yantra’dır. Tüm Yantralar çok karmaşık üçgen düzeninden oluşturulmuştur. Çünkü vücudunuzdaki temel yapı malzemesi de bir üçgendir. Moleküler düzen bile üçgenlerde olduğunu biliyor musun? Evet, bunun farkında mısın?

Biliyormuydunuz….. Çakralarımız aslında birer üçgen şeklindedir.

Çakralarınız aslında üçgenlerdir. ‘Çakra’ kelimesi kelimenin tam anlamıyla bir tekerleği veya bir daireyi ifade eder. Fakat Aslında bir üçgen. Hareketi simgelediği için ona bir ‘Çakra’ diyorlar. Bir boyuttan diğerine geçişi simgeler. Ama her zaman bir üçgenin şeklinde buluşup buluşan ‘Nadis’ dir. Öyleyse neden bu üçgen, turuncu üçgen, ‘Ajna çakrası’, göz kaşları arasında onun temel rengi turuncu. Böylece aydınlanma simgeliyor. Çünkü İsha Vakfı aydınlanmaya doğru duruyor Bu yüzden turuncu üçgen. Bu bir Yantra. Ashramda bile binalar Yantralar şeklinde inşa edilmiştir. Bu bir yerde, bazı edebiyat var, değil mi? Bunun gibi değil? Binanın kendisi bir üçgen biçimindedir. Belli bir şekilde yapılmıştır Tamamen farklı bir alana sahiptir. Bunu yaşamanız gerekir.

Her formun insan bilinci üzerinde farklı etkileri vardır. Bu formlar çok dikkatli hazırlanmışlardır. Formların belirli düzenlemelerini yaparsanız, kişinin büyümesi için elverişli bir ortam olur. Bildiğiniz her şey değil, sizi özgürleştirecek değil, sizin için doğru bir durum yaratacaktır. Ve bunlardan hiçbiri olmadan aydınlanmaya devam edebilirsiniz. Tabiki bunuda sağlamanız mümkündür. Kelimenin tam anlamıyla bir makine demektir. Bir makine çok amaçlı formların birleşimidir. Örneğin, bir bilgisayar aklımızın bir ürünüdür, ancak yine de, 13363 ile 1736’yı çarpmamız istenirse, bir hesap makinesine, yani bir yantraya ulaşırız.

Vücudumuz en karmaşık Yantradır…..

Hesaplamanın zihnimizde mümkün olmadığını, ancak bu amaçlı form veya yantra, bedenimizi daha iyi bir şekilde kullanmamızı sağlar. Zaten vücudunuz – en karmaşık Yantra – sizinle birlikte olsa da, bu etkinlikler için belirli makinelerle daha farklı etkinlikler gerçekleştirmek mümkündür. Tapınaklar inşa etme süreci temel olarak herkes için güçlü bir yantra oluşturmaktı. Fakat günümüz dünyasında birçok kamusal alanı korumak zorlaşıyor, bu yüzden daha özel şeyler yaratılıyor. Bunun nedeni, uygulayıcıların evrene sahip olma konseptini benimsemesi veya aydınlanma en son durumudur.

Yantralar, evrenin, makrokozmosun bir mikrokozmosunun sembolik bir temsilidir … ve sadece sanatsal amaçlar için değil, aynı zamanda yoginin huzursuz bir zihni sakinleştirmesine yardımcı olmak için oluşturulmuştur. Sadece tasarıma bakarak insanlar genellikle kendilerini daha sakin hissederler; ama bu sadece Yantraların nasıl çalıştığının başlangıcıdır. Bir Yantra, bir enerji makinesidir. Evrenin güçlerine erişmek ve kilidini açmak için anahtarınızdır. İlahi enerji işaretlerinin yanı sıra elektrik enerjisi de yürüttüğü için de kullanılır. Radyo araması belirli bir radyo istasyonuna taklit ettiği gibi, Yantra sizi güçlendirdiği arzulanan evrensel güçlerle birleştirir. Aktive edilen Yantra, meditasyonlarınızı derinleştirmek için bir araç olarak ve görsel merkezleme cihazı olarak sizi güçlendirmek ve korumak için de kullanılabilir. Talimatlar teslimata dahildir.

Yantra, geleneğinde gizli güçler ve astrolojik veya sihirli faydalara sahip olduğu varsayılan mistik diyagramın Sanskritçe kelimesidir. Mistik diyagrama bakarak, tezahür ettirmek istediğiniz şeyin gerçekleşebileceği derin ve rahat bir hal alırsınız. Daha Derinliğimizin Hatırlatıcısı Yantralar, daha yüksek farkındalık durumlarına ulaşmamıza yardımcı olan güçlü araçlar olmakla birlikte, günümüzde merkezileşmemizi hatırlatmak için de kullanılabilir.

Vedik Doğum Haritası Analizi İçin Daha Fazla Bilgi

Daha Fazlası İçin Blog Yazıları

Instagram sayfamızı takip edin Instagram

Yorumunuz

error: İçerik korunmaktadır !!
× İletişime geç